Oscar Wilde. Canterville`i lossi vaim.

 


On 19. sajandi lõpp, kui Ameerikast saabub Inglismaale minister Hiram B. Otis. Tal on kaasas pere ja ta soovib osta Canterville`i jahilossi. Müügitehingu ajal teda küll hoiatatakse, et lossis elab juba kolmsada aastat vaim, kes hirmutab inimesi, kuid Otis nõustub maja ostma koos mööbli ja kummitusega. Juba esimesel õhtul avastab uus pererahvas kamina juurest põrandalt verepleki. Teenijanna sõnul tappis sir Simon de Canterville 1575. aastal seal oma abikaasa, elas pärast seda veel üsna pikalt, kuni jäi teadmata kadunuks. Arvatakse, et tema hing ei ole rahu saanud ja tekitab lossis... ebameeldivusi. Värsked majaomanikud pesevad pleki põrandalt, aga et see järgmisel hommikul taas ilutseb sama koha peal, hakkab pererahvas selle vastu huvi tundma. Kuidas on võimalik, et lukustatud tuppa keegi sisenes ja seal vabalt tegutseda sai? Ameeriklased ei usu vaimudesse, aga sündmuste edaspidine käik ei jäta neile ka kaksipidi arvamuseks ruumi.

Kummaline küll, aga ma ei olnudki varem seda lugu lugenud, samas on see tuttav jutt ja hiljem meenus, et olen raadiost kunagi kuulnud, mõni koht tuli päris tuttav ette. Oscar Wilde oma tuntud headuses ei vea ka selle looga lugejat alt - julgen kinnitada, et tegemist on suurepärase looga. Kas see just tekitab hirmu, ei usu, gooti õudus on pigem leebem kraam. Üleüldse ei olnud ju hirmutamine siin keskne teema. Piisab sellest, kui tsiteerida peretütre Virgina ja viirastuse vestlust (allpool), et saada aru suuremast tähendusest. Ja väiksemad naaklemised uue ja vana vahel lisavad vaid vürtsi.

"Jah. Surm on nii ilus. Lamada pehmes pruunis mullas, pea kohal tuules õõtsuv rohi, ning kuulata vaikust. Olla eilse ja homseta. Unustada aeg, unustada elu, lebada rahus. Sina saad mind aidata. Sina võid avada minu ees Surma maja väravad, sest sinuga on alati Armastus. Ja Armastus on Surmast tugevam." 


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Ivar Soopan. Kõik poisid ei saa suureks.

Jüri Tuulik. Vares.

Mihhail Bulgakov. Koera süda.