Konrad Fiałkowski. Mina olen Molnár.




 Konrad Fiałkowski. Mina olen Molnár.

Teaduslik-fantastiline jutustus


Poola ulme on lai ning avar nagu meri, vaata ükskõik milliselt küljelt tahad, teist kallast näha ei ole. Paraku tuleb tunnistada, et suures osas on see tundmatu, läbi uurimata ja mis kõige hullem, valdavalt eestindamata. Üksikuid pudinaid on siiski läbi tulnud, ei olnud ju tegu mõne imperialistlik-kapitalistliku mandunud lääneriigiga, vaid ikka sõbraliku sotsleeri kuuluva naabriga või siis siitpoolt vaadates üleaedsega. Pikast nimekirjast, mis Jüri Kallas poolakate loomest üles leidis, valisin välja teaduslik-fantastilise jutustuse "MIna olen Molnár". Autori nimega midagi seostada ei osanud, pole varem temalt ühtki teksti lugema sattunud, see jutt ilmus aastal 1969 ning kaheksaosalise joonealusena on ilmunud samal aastal ka Noorte Hääles, tõlkija nime kohta andmed puuduvad.

Meditsiini valdkonda kuuluv lugu räägib arstikutsumusest, et kas, millal ja kuidas tuleks teha õiged otsused. Professor Ralf Molnár on teinud kunagi teaduslikku kärjääri neurokirurgina. Instituudis, kus ta töötas, pooldas professor küll südamesiirdamist ja saavutas sel suunal opereerides märkimisväärseid tulemusi, aga oli kategooriliselt vastu, kui tema noorem kolleeg doktor Egber soovis ajusiirdamist teha. Jutt algab, kui Molnár on juba pensionil, üle elanud kaks atakki ja saabub kunagise rivaali doktor Egberi juurde, et too asendaks tema südame uuega. Esialgu kindla peale välja läinud professor hakkab järjest enam kahtlema, kas temaga ei soovita mitte midagi enamat teha, kui ainult südameoperatsiooni. Doktori tegemiste kohta arvab Molnár, et need on: "Omaenda bioloogilise liigi varal parasiteerimist põhjustavad eksperimendid." Assitent, hooldaja ja abiline, Madge nimeline naisterahvas, teab rääkida, et kes seal kinnises asutuses juba opilaual ära käib, ei saa enam kunagi majast ega piiratud territooriumilt lahkuda.  Saanud aru, kui valesse suunda näitab Egberi eetiline kompass peab professor halima ärahoidmiseks põgenema, enk kuidas?

Kui žanri kuuluvust määrata, võib seda ka novelliks pidada, just puändi lisamine viitab sellele, iseasi muidugi on, kui hästi lõpupööre pealkirjaks sobib. Jutt on loomulikult kaasahaarav ja viimse reani põnev. Siin on kohe mitu asja väga meisterlikult ära kasutatud. Juba see suletud maailm, väike laboratoorium kuskil kõrvalises kohas mererannal, hämarad koridorid majas, kollakat valgust kumavad seinalambid, kõik see annab kerge õudusjutu atmosfääri. Üle pika aja suutsin nautida dialoogi lugemist, tegelastel on oma hääl, tihti puuduvad isegi saatelaused. Midagi üleliigset ega lohisevat samuti pole. Tõsi, idee võib-olla ei ole kõige uuem, neid "aju purgis" jutte on enne ja pärast ka kirjutatud. Kas mitte juba Lemi ühes Ijon Tichy jutus polnud sellest juttu. Aga lugemist pooleli ka ei saanud jätta. Pidin ikka teadma saama, mis seal juhtub. Jälle üks korralik jutt, polegi rohkem öelda.



Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Ivar Soopan. Kõik poisid ei saa suureks.

Jüri Tuulik. Vares.

Mihhail Bulgakov. Koera süda.