Veiko Belials. Ashinari kroonikad.


 

Veiko Belials. Ashinari kroonikad.

Varrak. 1997. 352 lk.


Ammu aega tagasi sai äärmiselt tänuväärse asjaga maha kirjastus Varrak, kui hakkas ilmuma fantaasiasari "F". Teiste tuntud välismaa nimede hulgas pääses trükki ka tollal veel vähetuntud Veiko Belials. Esimeseks proovikiviks sai üdini fantasy romaan "Ashinari kroonikad", mille kohta ei ole vast palju öelda, et see on see "mõõga ja mantliga" lugu. Kui veel natuke täpsustada, on siin kaante vahel isegi mitu lugu, mis toimuvad kuskil kaugel kuningriigis ja kunagi ennemuiste. Kuid meenutades loetut, tuleb tunnistada, et ega seal palju looduse imetlemiseks mahti anta.
"Mets tukkus, liigutades laisalt oksi. Päike helkis punakal koorel, muutes tüved poleeritud pronksist sammaste sarnaseks. Suured mustad sipelgad sibasid koorepragudest üles-alla, õhk oli täis vaigu- ja kanarbikulõhna ning kimalaste suminat.
Äkki mets võpatas. Kime sarvehääl sähvas noalöögina läbi vaikuse, rebestades selle ribadeks nagu pehkinud kanga." (lk 10)
Ja nii ta algab, raamatus on võitlusstseene, tagaajamist, põgenemist, pääsemist, sõprust, eestlalikult tagasihoidlikult seda va armastuse värki, isegi pulmad olid. Lühidalt: toimub võitlus hea ja kurja vahel, nagu sellele žanrile omane ja väljakujunenud on. Oleks ju patt salata, et Sõrmuste isand ei meenunud, aga siin oli jälle midagi natuke teistmoodi ka tehtud. Need lumedraakonid näituseks olid täitsa vahvad tegelased. Iseenesest üle keskmise lugemiselamus tekkis raamatu alguses ja lõpu kolmandikul. Alguses, et kõik oli uus ja huvitav ja äge, kahju muidugi oli, et nii palju häid mehi maha löödi, aga mis parata. Siis hakkas juba korduma see muster, aga kordamine on kirjanduses patt, nagu on öeldud, ning keskosa läks vähe venima. Aga viimane ots, kus Marten hakkas paraleelmaailmade vahel loksuma oli jälle ootamatu ja põnev. Oli tunda, et autor lükkas lausa mõnuga kõrgema käigu sisse ja surus lapatsi põhja. Peatükid olid lühikesed, tempo kiire, aga Belials ongi rohkem lühivormi meister. Mis ei tähenda, et see raamat oleks aia taha läinud, ei ole, kel vähegi huvi seiklusliku lugemisvara vastu, võib julgelt proovida.





Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Ivar Soopan. Kõik poisid ei saa suureks.

Jüri Tuulik. Vares.

Giovanni Boccaccio. Dekameron.